Sucha skóra na nosie - przyczyny powstawania i sposoby leczenia

 

Od jakiegoś czasu mam problem z łuszczącą się skórą na nosie, dokładnie na płatkach nosa. Wiecie o czym  mówię? Taka łuszcząca się skóra płatami, która nie wiadomo skąd się pojawia i nie wiadomo, jak się tego pozbyć. W końcu to przeszkadza, bo nawet jeśli zdejmę ją, to po kilku godzinach ona jest tam znowu! 😣 Nie mam kataru, nie zmieniałam ostatnio kremu do twarzy, toniku, ani płynu micelarnego. Stosuję sprawdzone kosmetyki, więc skąd do jasnej ciasnej ta łuszcząca się skóra na nosie? Nałożenie podkładu czy pudru nic nie daje, bo skóra w tych miejscach nadal się łuszczy! Wrrrrr! Coś okropnego! Poszukałam, poczytałam, sprawdziłam! I przybywam, żeby Wam przybliżyć ten temat, bo pewnie też raz na jakiś czas coś takiego Wam się zdarza...
sucha skóra na nosie

Sucha skóra na nosie - przyczyny powstawania


Istnieje kilka przyczyn, które powodują powstawanie suchej skóry na nosie. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ nos jest nie tylko najbardziej wystającą częścią ciała, ale przede wszystkim jest to główna droga, którą powietrze dostaje się do wnętrza naszego ciała. Jeśli zatem na płatkach nosa pojawia się łuszcząca skóra, warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Co powoduje powstawanie suchej, łuszczącej się skóry na nosie?

  • Warunki klimatyczne i środowiskowe - łuszcząca się skóra na nosie może powstawać na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych i klimatycznych, nawet jeśli skóra jest dobrze nawilżona. Silny wiatr, mróz, zanieczyszczone powietrze, suche powietrze z klimatyzacji itp. mogą powodować powstawanie suchych skórek.
  • Promieniowanie UV - jest to czynnik działający niekorzystnie na skórę. Wynikiem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV jest oczywiście rak skóry. Jeśli promieniowanie jest dość silne lub też dość długie na okolice nosa, to może ono powodować łuszczenie się skóry w tych okolicach. Jeśli występuje to u ciebie długo i nic nie skutkuje na poprawę tego stanu i powrót skóry do normalnego wyglądu, koniecznie idź do dermatologa, ponieważ może to być stan przedrakowy.
  • Alergia i katar - ciągłe dmuchanie nosa w chusteczkę i wycieranie go papierem powoduje przesuszanie skóry na nosie, podrażnienie jej i łuszczenie. Wysuszona skóra na nosie, podobnie jak na ustach, może popękać i boleć.
  • Stan skóry - jeśli sucha, łuszcząca się skóra na nosie występuje u ciebie przez dłuższy czas może to wskazywać na poważniejszą dolegliwość, jak trądzik różowaty czy też łojotokowe zapalenie skóry. Trądzik różowaty pojawia się w okolicach nosa oraz policzków jako zaczerwieniona, sucha, wrażliwa skóra. Łojotokowe zapalenie skóry to suche, łuszczące się skórki w okolicach nosa, uszu, głowy, brwi, pomimo tego, że pozostała skóra twarzy jest typowo tłusta. Jednak to schorzenie trzeba wiązać z występowaniem chorobotwórczych drobnoustrojów.
  • Kosmetyki - stosowanie kosmetyków odpowiadających potrzebom skóry to jedno, ale wchłanianie ich przez skórę to drugie. Jeśli pory skóry są zapchane, zanieczyszczone, to nawet najlepszy i najdroższy kosmetyk nie będzie w stanie wniknąć do środka i odpowiednio zadziałać. Może za to gromadzić się na powierzchni skóry i powodować właśnie łuszczenie się jej. Warto w takich przypadkach stosować takie kosmetyki, które nie będą dodatkowo przesuszały skóry, czyli nie będą miały w swoim składzie np. alkoholi.
Już wiesz, co może powodować przesuszanie i łuszczenie się skóry na nosie. A jak sobie z tym radzić? To przecież jest dla nas najistotniejsze!

Sucha skóra na nosie - sposoby leczenia


  • Nawilżanie - podstawową zasadą zapobiegania dalszemu łuszczeniu i przesuszaniu się skóry jest jej dobre nawilżanie. Po pierwsze łagodzi to dolegliwości związane z suchą skórą, a więc świąd i dyskomfort, a po drugie wspomaga regenerację bariery lipidowej skóry. Nakładaj krem nawilżający na przesuszoną skórę nawet kilka razy dziennie, aby wspomóc regenerację skóry i przywrócić jej zdrowy wygląd.
  • Nawadnianie - nie tylko od zewnątrz można przeciwdziałać przesuszaniu się skóry. Nawodnienie organizmu od środka to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania i dobrego wyglądu skóry. Jeśli jesteś optymalnie nawodniony, to twoja skóra jest jędrna, sprężysta i gładka, a suche skórki nie mają prawa się pojawić.
  • Nie złuszczaj! - najgorsze, co możesz zrobić, to złuszczać łuszczącą się skórę. Zapomnij o peelingach, bo one sprawią, że przesuszenie i łuszczenie wróci ze zdwojoną siłą.
  • Celuj z kosmetykami - jeśli masz trądzik różowaty lub też łojotokowe zapalenie skóry, to musisz stosować odpowiednie kosmetyki. Muszą one mieć taki skład i działanie, aby skutecznie niwelowały podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Warto zatem wybierać sprawdzone kosmetyki, które celnie poradzą sobie z twoim problemem.
  • Odwiedź dermatologa - jeśli żaden z tych sposobów nie skutkuje na twoją łuszczącą się skórę, koniecznie udaj się do dermatologa. Długo utrzymujący się stan łuszczycowy może wskazywać na poważniejsze dolegliwości, dlatego warto to skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Źródło: www.wellandgood.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz