Przesadzanie roślin doniczkowych - kilka sprawdzonych wskazówek

Kwiaty wymagają pielęgnacji, choć są i takie, które wystarczy od czasu do czasu podlać i rosną same. Ja uwielbiam się swoimi zajmować, tak jak uwielbiam mój ogródek. Na jesień moje parapety zyskują poprzez warzywa i zioła, które hoduję w doniczkach. W tamtym roku miałam papryki i pomidory. I mnóstwo kwiatów doniczkowych - zielonych i kwitnących. Dbam o nie, bo cieszą moje oczy. Podlewam, nawożę, przycinam, a także przesadzam. Kiedy i jak? O tym dziś możecie przeczytać...

Przesadzanie roślin doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych to również przesadzanie ich. Ziemia w doniczce z czasem robi się jałowa i tym samym bezwartościowa dla rośliny, a bez tych wszystkich minerałów rośliny przestałyby rosnąć, kwitnąć, po prostu z czasem by uschły.

Kiedy przesadzać rośliny?

Pewnie zastanawiacie się, kiedy należy przesadzać rośliny. Jakie są symptomy, że ziemię w doniczce należy wymienić? Nie martwcie się, zaraz Wam o tym wszystkim opowiem.

Po pierwsze i najważniejsze - nie zawsze jest dobry czas na przesadzanie roślin. Najlepszym miesiącem na takie zabiegi pielęgnacyjne jest marzec. Jest to taki miesiąc, kiedy kończy się okres wegetacji roślin, a rozpoczyna ich wzrost. Do wzrostu i kwitnienia roślin potrzebne jest bogate w minerały podłoże, dlatego właśnie w marcu należy je wymienić.

Sygnały, jakie dają nam rośliny, świadczące o konieczności przesadzenia:

👉 podczas podlewania rośliny wprost do doniczki woda szybko spływa do podstawki

👉 roślina rozrosła się i ma za mało miejsca w doniczce

👉 zbyt mała doniczka, a roślina zbyt duża, przez co doniczka przewraca się lub jest niestabilna

👉 zbyt duże korzenie, które wystają ponad powierzchnię ziemi lub też wychodzą otworkami w dnie doniczki

👉 ziemia straciła swoje właściwości - na powierzchni utworzyła się skorupa lub skamieniały osad.

Przesadzanie roślin - o tym musisz pamiętać

Absolutnie nie wolno przesadzać roślin kwitnących, ponieważ w ten sposób tylko im zaszkodzimy.

Ważne jest również to, aby doniczka miała na dnie otworki. To dzięki nim nadmiar wody z podlewania może zgromadzić się na podstawce. Jeśli tych otworków nie będzie, to zbyt mocno podlana ziemia zacznie gnić, a tym samym zaczną gnić korzenie rośliny.

Skoro już ustaliliśmy, że nasze rośliny przesadzamy w marcu, to przez cały rok dajemy im czas, by mogły rosnąć i kwitnąć. Wybierając zatem doniczkę dla każdej rośliny należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Musi być ona większa, niż roślina w niej zasadzona, by przez rok było wystarczająco dużo miejsca na wzrost rośliny i jej korzeni. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla tych roślin, które rosną całkiem szybko.

Dla większości roślin doniczkowych dobra będzie ziemia uniwersalna. Te roślinki, które zasadzicie w podłożu torfowym musicie bacznie obserwować. Podłoże torfowe nie jest tak przepuszczalne dla wody, jak ziemia uniwersalna, przez co może ją kumulować i sprawiać, że korzenie zaczną szybko gnić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz