Jak badać INR?

Wskaźnik INR to znormalizowany czas protrombinowy i oznaczany jest jako jeden z parametrów oceniających krzepliwość krwi w organizmie. Jest to tak zwany wskaźnik Quicka i często łączony jest z czasem protrombinowym - również określanym w koagulogramie.

Zarówno czas protrombinowy, jak i wskaźnik INR określają sprawność zewnątrzpochodnego układu aktywującego protrombinę. Wartość ta jednak nie jest w żaden sposób zależna od ilości trombocytów. Im wyższy wyjdzie wynik w badaniu INR, tym mniejsza jest skłonność do krzepnięcia krwi. Takie badanie zleca się w przypadku terapii doustnymi antykoagulantami (przeciwzakrzepowymi).
Badanie INR jest istotne, ponieważ pozwala na wykrycie zaburzeń w krzepnięciu krwi, co może być powodem występowania krwawień. Jednocześnie wynik tego badania może wskazywać na ryzyko powstawania skrzepów i zakrzepicy, a to jest równie groźne dla organizmu.
Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania są występujące częste krwawienia, a nawet pojawiające się siniaki na skórze. Zaburzenia takie mogą być związane z utratą witaminy K lub też wskazywać na uszkodzoną wątrobę.
Do badania niezbędna jest próbka krwi, którą pobiera się z żyły w ramieniu. Można je wykonać w każdym laboratorium diagnostycznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz