Jak komponować codzienny jadłospis, by utrzymać prawidłową wagę ciała

Każdy z nas jakoś tam się odżywia, lepiej, gorzej i tak mija dzień za dniem. Od tego, co jemy zależy nie tylko nasz wygląd, nasza sylwetka i waga, ale przede wszystkim nasze samopoczucie. Nieprawidłowe odżywianie bardzo szybko sprawia, że czujemy się apatyczni i zmęczeni, a przecież łatwo można tego uniknąć zmieniając swoje codzienne menu. Dziś razem przyjrzymy się temu, jak powinno być ono prawidłowo skomponowane.
Pierwszym posiłkiem każdego dnia jest śniadanie. Największym błędem jest rezygnowanie z niego, ponieważ to właśnie ono powinno zapewnić nam 25% dziennej kaloryczności, a także daje nam uczucie sytości na dłuższy czas i energię, aby rozpocząć dzień. Na śniadanie zatem należy wybierać produkty zbożowe, chudy nabiał, warzywa i owoce, które są bogate w witaminy. Dobrym wyborem na śniadanie będzie zatem jajecznica, owsianka czy kasza manna z owocami.
Kolejnym dużym posiłkiem jest obiad, który powinien dostarczyć około 35% dziennej kaloryczności. Obiad jest najbardziej kalorycznym ze wszystkich posiłków i najlepiej, aby składały się na niego warzywa, chude mięso lub ryby, a także ryż lub kasze.
Kolacja, jako ostatni nasz posiłek w ciągu dnia powinien być przede wszystkim lekkostrawny. Jej dzienna kaloryczność nie powinna przekraczać 20%. Jeśli zjemy lekką kolację, to nie będziemy odczuwać uczucia ciężkości, nie będziemy przybierać na wadze i przede wszystkim będziemy lepiej i spokojniej spać. Pamiętajmy, że wieczorem nasza aktywność fizyczna jest całkiem mała, więc nie będziemy mieli możliwości spalenia obfitej kolacji, za to na pewno odłoży nam się ona w postaci wałeczków tłuszczyku. Na kolację najlepiej jest zafundować sobie kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z chudym nabiałem lub chudą wędliną i świeżymi warzywami. Można również zjeść kefir lub jogurt naturalny.
Trzy główne posiłki i trzy główne zasady, a teraz przejdźmy do przekąsek. W ciągu dnia możemy sobie pozwolić na dwie takie - drugie śniadanie i podwieczorek. To ważne, żeby nie mieć zbyt dużych przerw między posiłkami, a tym samym nie podjadać między nimi. Na każdą z tych przekąsek możemy wygospodarować po 10% dziennej kaloryczności. Drugie śniadanie i podwieczorek to powinny być odpowiednie dawki węglowodanów, ale tych dobrych i zdrowych, które możemy czerpać ze świeżych i suszonych owoców, orzechy lub pożywne koktajle.
Kolejną ważną zasadą zdrowego odżywiania jest to, żeby w miarę możliwości samodzielnie przygotowywać swoje posiłki, a jak najrzadziej sięgać po tak zwane gotowce. Dzięki temu będziemy mieć zawsze świeże i pożywne jedzenie, a przede wszystkim będziemy wiedzieć, co w nim jest i jaką faktycznie ma ono kaloryczność.
Warto jeszcze przyjrzeć się dziennemu zapotrzebowaniu na energię, a więc ilości kilokalorii, które są dla nas zalecane.
Te kilka prostych zasad racjonalnego odżywiania niewątpliwie przyczyni się do naszego lepszego samopoczucia i pozwoli nam zadbać o naszą sylwetkę. Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo skomplikowane, ale faktycznie tak nie jest. Spróbujcie i przekonajcie się, że to naprawdę działa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz