Noże - czy wiesz, do czego służy każdy z nich?

Każdy ma w swojej kuchni co najmniej kilka noży. Mniejsze, większe, z cienkim ostrzem, ząbkowane, tasaki, obieraki i ten jeden - najbardziej ulubiony. Ja też taki mam - jeden nóż spośród kilku w mojej kuchni, którym robiłam do tej pory wszystko. Z lepszym lub gorszym rezultatem. Niestety. Po co sobie tak utrudniać? Skoro innym nożem łatwiej będzie wyfiletować rybę, a jeszcze innym łatwiej i szybciej pokroić chleb. Olśniło mnie! Teraz w mojej kuchni pracuje mi się jeszcze przyjemniej :-)

Noże do chleba

Noże do chleba mają charakterystyczne ząbki na ostrzu. Dzięki temu z łatwością pokroimy na cienkie kromki bułki oraz chleb, nawet takie, które są jeszcze bardzo świeże i wręcz jeszcze ciepłe. Ostrze takiego noża powinno być dość długie.

Noże do filetowania

Noże do filetowania mają przede wszystkim bardzo długie i cienkie ostrze. Zwęża się ono ku końcowi, ponieważ dzięki temu łatwo jest wyfiletować rybę w każdym zakamarku tuszki. Taki nóż doskonale nadaje się również do oddzielania mięsa od kości, np. mięsa wieprzowego czy wołowego, a nawet do trybowania kurczaka. Takie noże można również z powodzeniem użyć do nacinania mięsa, np. w celu włożenia farszu czy też ząbków czosnku przed pieczeniem lub marynowaniem.

Noże do pizzy i ciast

Noże do pizzy i ciast są tak inne od wszystkich, że nie da się ich pomylić z żadnymi innymi. Ostrze tego noża jest okrągłe i obrotowe. Najwygodniej takim nożem kroić pizzę na kawałki. Z powodzeniem pokroisz nim także surowe ciasto, np. na pierogi, ciastka, makaron, rogaliki.

Noże do warzyw

Noże do warzyw mogą być tak zwanymi obierakami lub też niewielkimi nożykami z zakrzywionym lub prostym, krótkim ostrzem. Obieraki są niezwykle wygodne do obierania marchewki, ziemniaków czy ogórków. Pomocne są również do krojenia warzyw w cienkie plasterki. Nóż z zakrzywionym ostrzem przyda się przy obieraniu, a z prostym ostrzem przy krojeniu w kawałki czy też do wycinania niedoskonałości w warzywach, np. ciemne oczka w ziemniakach. Z powodzeniem można nimi również skrobać młode ziemniaczki.

Noże do mięsa

Noże do mięsa, czyli popularne tasaki, są masywne, ciężkie i bardzo ostre. Mają duże, ciężkie ostrze i masywną rączkę. Dzięki temu bez najmniejszych problemów można nimi pokroić mięso na kawałki, nawet takie z kością i skórą. Nie trzeba się szarpać, ani też zbytnio męczyć. Tasak gwarantuje łatwe i wygodne krojenie.

Noże szefa kuchni

Noże szefa kuchni są najważniejsze, ponieważ bez nich żaden kucharz nie rozpoczyna pracy w kuchni. Mają one długie ostrze, które delikatnie zwęża się ku końcowi. Są to noże uniwersalne, ponieważ nimi można kroić, szatkować, rozdrabniać, rozgniatać, siekać, a przede wszystkim mają one tak szerokie ostrze, że często służą do przenoszenia jedzenia z deski do patelni czy garnka.

Noże do sera

Noże do sera bywają różne, tak jak różne bywają sery. Jeśli chcemy pokroić ser miękki, to należy użyć noża z otworkami w ostrzu, które zagwarantują nam to, że plastry nie przylepią się do ostrza. Jeśli mamy do czynienia z serem półtwardym i twardym, wówczas odpowiedni do ich krojenia nóż powinien posiadać ostre, dobrze wyprofilowane ostrze. Dzięki rozdwojonej końcówce ostrza, można takim nożem z powodzeniem nakładać plastry na talerz, tacę lub paterę.

Jak dbać o noże?

Jak dbać o noże, aby służyły nam jak najdłużej? Sprawa jest prosta, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
- nigdy nie myj noży w zmywarce, pod wpływem nadmiernej wilgoci, wysokiej temperatury i ciśnienia będą one rdzewiały i szybko się stępią
- nie trzymaj noży z innymi sztućcami w szufladzie, z uwagi na ryzyko skaleczenia się, jak również w celu uniknięcia tępienia ich przy częstym kontakcie z innymi metalami
- najlepiej trzymać noże na magnetycznej listwie lub też w drewnianym bloku
- po krojeniu warzyw i owoców od razu umyj nóż i go przetrzyj, aby nie dopuścić do szkodliwego działania kwaśnych soków na jego ostrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz