Złuszczanie skóry jako podstawa jej pielęgnacji

Każda z nas ma jakąś swoją rutynę pielęgnacji skóry, sprawdzone kosmetyki, ulubione zabiegi. Wszystkie dbamy o swój wygląd i zależy nam na tym, aby zawsze wyglądać olśniewająco. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o tym, że warto pamiętać o złuszczaniu skóry. Ten zabieg powinien znaleźć się w Twojej rutynie pielęgnacyjnej.

złuszczanie skóry

Złuszczanie skóry jako podstawa jej pielęgnacji

Czy wiesz, że złuszczanie powinnaś wprowadzić do swojej pielęgnacji jako regularny zabieg, który poprawia jej kondycję i wygląd? Do tego zabiegu potrzebujesz peelingu, który dosłownie od razu po jego zastosowaniu przynosi efekty. Dzięki niemu usuwasz przesuszone, martwe komórki naskórka.

Co jeszcze dobrego robi peeling? Przede wszystkim poprawia wygląd skóry, ale także wyrównuje jej koloryt, w tym niweluje wszelkiego rodzaju przebarwienia, jakie posiadasz. Po jego zastosowaniu skóra jest dobrze oczyszczona i znacznie lepiej chłonie kosmetyki, które później na nią nakładasz, np. serum lub krem. Ich aktywne składniki mogą wniknąć głębiej i lepiej zadziałać.

Musisz jednak wiedzieć o tym, że peeling działa jedynie na wierzchnią warstwę skóry, przez co wykonanie go raz do roku nie przyniesie większych korzyści. Powinnaś wykonywać go regularnie i wtedy gołym okiem zobaczysz, jak bardzo Twoja skóra jest Ci za to wdzięczna i odpłaca się zdrowym wyglądem.

Pamiętaj też o tym, że komórki z wierzchniej warstwy skóry wciąż obumierają i jest to proces całkowicie naturalny. Na ich miejsce pojawiają się nowe, które także po określonym czasie zaczynają obumierać. Jeśli jednak nie będziesz wspomagać skóry w usuwaniu tych martwych komórek na bieżąco, to szybko zaczniesz mieć z nią całkiem poważne problemy typu: zatkane pory, wągry, pryszcze, trądzik i wiele innych niezbyt przyjemnych.

Jak prawidłowo złuszczać skórę?

Zabiegi złuszczania skóry można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich są zabiegi mechaniczne, a drugą chemiczne. Mechaniczne złuszczanie naskórka wykonasz za pomocą wszelkiego rodzaju urządzeń do oczyszczania twarzy, np. szczotek sonicznych, gąbek, pędzli i peelingów. Jeśli chodzi o urządzenia do oczyszczania skóry, to trzeba przyznać, że doskonale radzą sobie z trudno dostępnymi miejscami, jak np. skrzydełka nosa. W przypadku peelingów z drobinkami cukru czy kryształkami, to całkiem nieźle radzą sobie one z oczyszczaniem porów skóry, niwelują zaskórniki, a także dobrze usuwają martwy naskórek, który jest przyczyną szarzenia skóry i wszelkiego rodzaju problemów skórnych.

Chemiczne zabiegi złuszczające zawierają najczęściej kwasy, które także dobrze oczyszczają skórę i są całkowicie bezbolesne, a także bezpieczne. Efektem ich działania jest gładsza skóra i wyrównany koloryt. Już po zabiegu zauważysz te zmiany gołym okiem. Do chemicznego złuszczania naskórka warto wybierać takie kosmetyki, które zawierają alfa i beta hydroksykwasy takie, jak: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas salicylowy. Oprócz właściwości złuszczających mogą one także spłycać zmarszczki, działać antybakteryjnie i regulować wydzielanie sebum przez skórę.

Zarówno złuszczanie mechaniczne, jak i chemiczne jest tak samo skuteczne, a wybór odpowiedniej dla swojej skóry metody zależy tylko od Ciebie. Jeśli masz skórę wrażliwą, trądzikową, to powinnaś używać peelingów delikatnie działających bez żadnych drobinek, czyli np. enzymatycznych. Dzięki temu oczyścisz skórę, ale nie podrażnisz jej dodatkowo.

Jak często robić złuszczanie skóry?

Żeby widzieć efekty działania zabiegów złuszczających, musisz je wykonywać regularnie. Obowiązkowo powinnaś robić to raz w tygodniu, możesz robić dwa razy, jeśli widzisz taką potrzebę. Jednak ja nie zalecam robienia peelingu codziennie, wyjątkiem są osoby, które posiadają cerę tłustą i zmagają się z nadprodukcją sebum. W takich przypadkach codzienny peeling jest nawet wskazany.

Jeśli masz skórę bardzo wrażliwą, suchą, to peeling stosuj raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie. Jeśli będziesz go robić częściej, to jedynie spotęgujesz swoje problemy z cerą. Uczucie pieczenia, swędzenia, mocnego zaczerwienienia jest sygnałem, że skóra została podrażniona, a zastosowana metoda jest nieodpowiednia.

Osoby borykające się z trądzikiem wpadają w błędne koło sądząc, że częsty peeling oczyści pory i usunie pryszcze. Nic bardziej mylnego! Zbyt częste i intensywne złuszczanie takiej skóry wywoła podrażnienie i zaognienie blizn potrądzikowych, efektem czego będą jeszcze większe wypryski i gorsza kondycja skóry. Dodatkowo można nabawić się poważnego stanu zapalnego skóry.

Pamiętajcie, że po złuszczaniu naskórka skóra jest oczyszczona, ale też bardziej podatna na działanie chociażby słońca. Dlatego peeling najlepiej robić na noc, kiedy kilka godzin skóra może się wzmocnić. Jeśli po peelingu musisz wyjść na słońce, to koniecznie stosuj krem z wysokim filtrem.

2 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis, warto też zauważyć, że peelingi mechaniczne powinny być stosowane raczej rzadko, bo podrażniają skórę. Lepiej wybrać np. peeling enzymatyczny, jest dużo łagodniejszy.

    OdpowiedzUsuń