Międzyplon, śródplon i poplon

Międzyplon, śródplon i poplon to bardzo istotne terminy w warzywnictwie. Od ich stosowania zależy to, jak będą rosły warzywa, jak również to, jak będą plonowały. Gleba jest zmęczona, jeśli wciąż w tym samym miejscu siejemy te same warzywa, a brak składników mineralnych sprawia, że słabo one rosną i plonują.

międzyplon

Międzyplon w warzywnictwie

Nieważne czy masz mały ogródek czy duży - stosowanie międzyplonu powinnaś mieć opanowane do perfekcji. Międzyplonem będzie roślina, która ma krótki okres wegetacji. To znaczy, że powinna ona szybko rosnąć i dawać plon. Międzyplon bowiem stosuje się po zbiorze plonu głównego. Doskonałym tego przykładem będzie zasianie szpinaku po zbiorze pomidorów.

Międzyplon można również stosować na tych grządkach, na których zamierzamy uprawiać późne warzywa. Pomidory wysadza się do gruntu po "Zimnej Zośce", a więc po 15 maja, a zatem przed wysadzeniem pomidorów można posiać sałatę, koper czy rzodkiewkę. Te warzywa zdążą wydać plon, zanim przyjdzie pora, by wysadzić pomidory, a zatem zwolnią dla nich miejsce.

Po warzywach wczesnych, kiedy również zwalnia się miejsce na grządkach, można wysiać szpinak, sałatę, rzodkiewkę, kalarepę czy kalafiora.

Są jednak takie warzywa, które są wieloletnie i w ich przypadku nie stosuje się zmiany stanowiska. To będzie rabarbar, chrzan, szparag czy szczaw. Raz zasiane czy posadzone przez długie lata rosną w tym samym miejscu i zawsze dobrze plonują, o ile są odpowiednio pielęgnowane.

Śródplon i poplon

Śródplon to nic innego, jak warzywa siane między rzędami właściwego plonu. Ja zawsze z ogórkami sadzę selery, bo wtedy najlepiej rosną. Przy pomidorach można siać sałatę i rzodkiewkę. Z marchewką czy pietruszką można siać sałatę, rzodkiewkę, szpinak i koper.

Poplon zawsze wysiewamy po zbiorze głównego plonu wczesną wiosną lub na zimę. Ma on za zadanie oczyścić glebę i wzbogacić ją w składniki mineralne, aby główny plon miał z czego czerpać zasoby. Na poplon nadaje się jarmuż, brokuł, brukselka, roszponka, kapusta pekińska i fasola szparagowa.

Na zimę i na wiosnę warto również siać gorczycę, łubin, groch. Ja przeważnie sieję gorczycę, ponieważ ona dobrze odgrzybia glebę, co przydaje się zwłaszcza po zbiorze pomidorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz