Jak argumentować, by wygrać spór?

Argumentowanie polega na przekonaniu kogoś do tego, że ma się rację. Ta kluczowa kompetencja pozwala wywierać odpowiedni wpływ na inne osoby, a operowanie trafnymi argumentami pozwala osiągnąć zamierzony cel.
Skuteczne argumentowanie to nie tylko przedstawianie własnego zdania, ponieważ to, co dla nas samych jest istotne, nie musi być takie samo dla naszego rozmówcy. Warto zatem przed rozmową zastanowić się i dowiedzieć z kim będziemy stawać w szranki.
Częstym błędem, jaki popełniamy chcąc przekonać kogoś do naszych racji, jest zalewanie go argumentami. Jednakże zapominamy o tym, jak ważne jest również umiejętne słuchanie drugiej osoby. Zmuszanie kogoś do wysłuchiwania naszych monologów sprawi, że ta osoba poczuje się przymuszona i osaczona, a co za tym idzie - trudno nam będzie ją do czegokolwiek przekonać. Zadając umiejętnie pytania można naprowadzić rozmówcę na ten tok myślenia, który spowoduje podjęcie przez niego odpowiedniej decyzji. W ten sposób Twój rozmówca zamiast czuć się w obowiązku, by pójść za Twoją dobrą radą, będzie myślał, że tę decyzję podjął sam z własnej inicjatywy.
Na początku rozmowy przytocz te argumenty, z którymi najprawdopodobniej zgadza się Twój rozmówca. Dzięki temu utworzy się między Wami swojego rodzaju nić porozumienia. Ważne jest również to, żeby argumenty przedstawiać w sposób prosty, rzeczowy, bez chaosu i lania wody. Na sam koniec również zostaw mocny argument. W ten sposób zakończenie rozmowy będzie przemawiało na Twoją korzyść.
Powinieneś również odpowiednio dobierać słowa przedstawiając swoje argumenty. Pamiętaj o tym, że to Twój rozmówca powinien Cię dobrze zrozumieć, a nie Ty powinieneś przechwalać się znajomością trudnych słów. Jeśli zostaniesz dobrze zrozumiany, a Twój przekaz będzie czytelny, wtedy masz większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj także, aby mówić wyraźnie i spokojnie. Nie musisz być śmiertelnie poważny, bo odrobina dobrego humoru nie zaszkodzi takiej rozmowie.
Panuj na swoimi emocjami. Kiedy Twój rozmówca próbuje Cię wyprowadzić z równowagi, nie daj po sobie tego poznać. W rozmowie angażuj emocje swoje i jego, bo jak pokazują statystyki - większość decyzji każdy z nas podejmuje pod wpływem emocji.
Swój wizerunek budujesz latami, dlatego do każdej potyczki na argumenty musisz być dobrze przygotowany. Musisz wiedzieć, o czym mówisz i do czego chcesz przekonać swojego rozmówcę. Powinieneś zatem znać odpowiedzi na pytania, które mogą zostać Ci zadane. Bądź dobrze przygotowany, nie daj się zaskoczyć i myśl pozytywnie. Uwierz, że każdego można przekonać, jeśli odpowiednio się podejdzie do tematu i wypracuje u siebie nawyki umiejętnego argumentowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz