Jak dokonać rozdzielności majątkowej?

W trakcie trwania małżeństwa można dokonać rozdzielności majątkowej. W zasadzie można to zrobić w każdej chwili, kiedy to małżonkowie dojdą do wniosku, że tego właśnie chcą lub potrzebują. Trzeba tylko pamiętać o tym, że to prawo nie działa wstecz.

Aby dokonać rozdzielności majątkowej niezbędne jest udanie się do notariusza, który od ręki przygotuje stosowne dokumenty. Choć większość osób nazywa ten dokument intercyzą, to nie jest to prawidłowa jego nazwa. Intercyza bowiem jest spisywana przed zawarciem związku małżeńskiego, a kiedy on już trwa, jest to wówczas majątkowa umowa małżeńska o zniesieniu wspólności majątkowej.
W momencie podpisania takiej umowy, każdy z małżonków otrzymuje prawo do połowy wspólnego, dotychczasowego majątku. Dopiero w momencie, kiedy umowa zostanie sporządzona i podpisana przez obie strony, wówczas wszystkie dobra nabyte później stają się własnością jednego bądź drugiego małżonka.
W tym również momencie każdy z małżonków może swobodnie decydować o własnym majątku, a za wszelkie zobowiązania wobec wierzycieli odpowiada na własną rękę. Sporządzając rozdzielność majątkową często zabezpieczają się małżonkowie przed koniecznością spłaty zobowiązań drugiego małżonka. W ten sposób chronią swój wkład w małżeństwo i majątek.
Można nieco zmodyfikować umowę rozdzielności majątkowej, jeśli jeden z małżonków przed ślubem wniósł jakikolwiek majątek, typu mieszkanie czy samochód. Wówczas jest on wyłączony z podziału majątku. Można też częściowo wykluczyć wspólny majątek z podziału.
Kiedy już notariusz sporządzi odpowiedni dokument ustanowienia rozdzielności majątkowej, wówczas każdy z małżonków powinien złożyć na nim swój podpis, aby w ten sposób potwierdzić zgodę na taki stan rzeczy.
Do notariusza muszą się zgłosić oboje, jak również należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz skrócony akt małżeństwa. Na tej podstawie notariusz może sporządzić odpowiedni dokument.
Należy pamiętać o tym, że mając rozdzielność majątkową nie można rozliczać się wspólnie przed urzędem skarbowym.
Rozdzielność majątkowa pozwala na dziedziczenie majątku po małżonku, ale nie chroni przed dziedziczeniem jego długów, jeśli takowe by były.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz