Moje ziołowe herbatki

Uwielbiam herbatę! Taką prawdziwą, bez cukru, cytryny, miodu i tego wszystkiego, co sprawia, że nie czuć smaku herbaty, tylko jej dodatki. Najbardziej lubię czarną, mocną, bo ona jest najpyszniejsza. Uwielbiam się delektować herbatą. Często pijam też herbatki ziołowe. Czuję, że one dobrze na mnie działają, na mój organizm. Mam ich kilka w swojej kuchni i o tym pokrótce Wam dziś opowiem.
Melisa - od zawsze kojarzyła mi się z ziołem, które należy zażywać przed snem. Uspokaja, koi nerwy, rozluźnia i przede wszystkim pozwala na spokojny, błogi sen. Melisa też poprawia nasz nastrój. Nic więc dziwnego, że zalecana jest przy depresji i stanach napięcia nerwowego. Podobno doskonale również działa na układ pokarmowy, ponieważ łagodzi mdłości, wzdęcia i różnego rodzaju skurcze. Niby takie znane od wieków zioło, a cały czas prowadzone są badania nad działaniem melisy i jedne z nich wykazały, że może ona działać wspomagająco przy różnego rodzaju infekcjach wirusowych. Zatem przydatna może być także w przypadku opryszczki.
Mięta z jabłkiem - to moja ostatnimi czasy ulubiona herbatka. Niby mięta, a tak cudownie pachnąca i smakująca jabłkiem, że spokojnie mogłabym pić ją hektolitrami.
Mięta - odkąd pamiętam moja mama zawsze parzyła mi miętę, kiedy tylko bolał mnie brzuch. Tak mi chyba zostało, bo kiedy tylko czuję jakiś dyskomfort ze strony żołądka, to od razu sobie ją parzę. Daję ją też mojemu mężowi, kiedy boli go brzuch, a także synkowi od czasu do czasu, raczej tak profilaktycznie. Mięta działa łagodząco w przypadku mdłości i niestrawności. Podobno zalecana jest w przypadku biegunki, jak i zatwardzenia, ponieważ działa regulująco i łagodząco. Kiedyś nasze babcie używały olejku z mięty pieprzowej na ból głowy, mięśni czy stawów, więc dlaczego my mielibyśmy z tego również nie korzystać?
Czystek - jak zapewnia producent: czystek ma właściwości antyoksydacyjne, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, wspomaga odporność organizmu. Dowiedziono, że czystek zawiera tak silne przeciwutleniacze, że z powodzeniem wspomagają one walkę naszego organizmu z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybami. Jednak przede wszystkim jego dobroczynne działanie polega na oczyszczaniu naszego organizmu. Czystek usuwa metale ciężkie, toksyny zalegające w komórkach organizmu i ogólnie rzecz biorąc odtruwa go. Gdzieś również czytałam, że czystek dobrze wpływa na nasze uzębienie i stan jamy ustnej - podobno pomaga w wybielaniu zębów i likwiduje przykry zapach z ust. Kolejnym dobrym działaniem czystka jest zapobieganie powstawaniu blaszki miażdżycowej, zatorów, zakrzepów i odkładaniu się złego cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Reguluje on również pracę jelit. Mówi się, że nie ma on żadnych niepożądanych skutków ubocznych i nie można go przedawkować. Zatem pijmy czystek na zdrowie!
Na zdrowe gardło - w każdej saszetce znajduje się: macierzanka, koper włoski, anyż i tymianek. Te zioła mają dobroczynne działanie na gardo, krtań i struny głosowe.Ja w swojej pracy dużo mówię, bo... za to mi płacą i po prostu lubię gadać. Często też z tego powodu mam chrypkę i tracę głos. Wtedy zawsze sięgam po tą herbatkę i powiem Wam, że ona działa. Od razu chrypka znika i czuję, że moje struny głosowe są znowu w dobrej formie.
Ziołowa kompozycja 7 ziół - w skład tej herbatki wchodzi: rooibos, liście mięty pieprzowej, liście jeżyny, owoce kopru włoskiego, liście werbeny, cynamon oraz korzeń lukrecji. Z uwagi na ten ostatni składnik osoby cierpiące na nadciśnienie powinny uważać na ilość spożywanej herbatki dziennie. I faktycznie, jak wypiję tą herbatkę, to czuję się taka lekko pobudzona, dlatego właśnie staram się nie pijać jej przed snem.
Rumianek - mam koleżankę, która rumianek pije zawsze wtedy, kiedy ma okres. Twierdzi, że to łagodzi jej ból. Ja tak spróbowałam i na mnie to tak nie działa. Ja go używam wtedy, jak sobie za dużo i za ciężko zjem. Wówczas on pomaga mi strawić moje "obżarstwo" i przynosi ulgę. Rumianek polecany jest również w przypadku mdłości, a ponieważ działa on bardzo łagodnie, to można go podawać dzieciom. Udowodniono, że rumianek wspomaga gojenie się ran i jest pomocny w przypadku swędzenia i stanów zapalnych skóry. Swego czasu robiłam z niego okłady na pupę mojego synka, kiedy dostał zapalenia i skóra była bardzo czerwona i podrażniona. Dzięki tym okładom szybciej się wygoiła.
Bratek - inaczej fiołek trójbarwny. Bratek znany jest jako roślina lecznicza o działaniu nasercowym, a także pomocny jest w przypadku schorzeń skórnych, takich jak egzema. Można z niego robić kompresy na miejsca zmienione chorobowo. Bratek zalecany jest w przypadku chorób układu moczowego i schorzeń płuc. Sprawdziłam na sobie - działa silnie moczopędnie, ale dzięki temu oczyszcza nasz organizm.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ziołowe herbatki. Pije ich bardzo dużo w ciągu dnia. Pozwalają mi tym samym zastąpić mnóstwo witamin i nie brać tabletek ;)

    OdpowiedzUsuń