Propolis na glejaka wielopostaciowego

Propolis często nazywany jest kitem pszczelim. Od dawna wiedziano, że ma on cenne właściwości. Jednak całkiem niedawno przeprowadzono badania, które jednoznacznie wskazują na jego właściwości przeciwnowotworowe. W badaniach tych potwierdzono, że propolis zatrzymuje namnażanie się komórek glejaka wielopostaciowego. Jest to groźny guz mózgu. Te badania dają wielu chorym nadzieję.
kit pszczeli

Glejak - agresywny nowotwór


Glejak to nowotwór w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Może więc on występować zarówno w mózgu, jak i w rdzeniu kręgowym.

W skład tkanki nerwowej wchodzą komórki glejowe. Mają one za zadanie odżywiać neurony. Z tych właśnie komórek tworzy się glejak wielopostaciowy, który jest bardzo agresywnym nowotworem. Pomimo stosowania leczenia onkologicznego, pacjenci z tym nowotworem żyją jedynie kilkanaście miesięcy. Wynika to z faktu, że glejak określany jest zwykle na czwarty, najwyższy stopień złośliwości.

Propolis a glejak


W badaniach nad produktami pszczelimi, które mogą mieć korzystny wpływ na leczenie glejaka wielopostaciowego, były brane pod uwagę miody, pierzga, propolis oraz mleczko pszczele. W rezultacie otrzymano wyniki, które sugerują, iż największą aktywność cytotoksyczną ma głównie propolis, a także miód gryczany i wielokwiatowy ciemny. Dzięki temu można się spodziewać, że te produkty pszczele najpewniej zniszczą komórki nowotworu.

Jednak sam propolis nie może być lekiem na ten nowotwór. Jego działanie polega na zwiększaniu efektywności leku najczęściej podawanego pacjentom z glejakiem. Lek ten nazywa się temozolomid.

Propolis - skąd się bierze?


Pracowite pszczoły produkują propolis, a więc kit pszczeli. Ta lepka w swej konsystencji substancja wytwarzana jest z żywic, które zbierane są przez pszczoły. Ma on działanie dezynfekujące, jak również służy pszczołom do uszczelniania. Działa bakteriobójczo.

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzone na propolisie badania mogą wskazywać na lecznicze działanie tego naturalnego produktu. Nie oznacza to jednak, że chorzy z glejakiem zostaną nagle uleczeni. Do tego jest jeszcze długa droga, jednak takie odkrycia dają pacjentom nadzieję.

Produkty pszczele są cenne dla człowieka i mają wiele zalet. Oprócz tego, że działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie, to jeszcze neutralizują działanie wolnych rodników, wspomagają układ odpornościowy, leczą infekcje układu oddechowego. Myślę, że można do tego jeszcze dodać działanie antynowotworowe.

Źródło: ZBL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz