Będąc na diecie roślinnej, warto jest wiedzieć, co dodawać do swoich posiłków, by dostarczać organizmowi niezbędnych składników. Dieta roślinna jest według mnie niedoborowa, ponieważ nie dostarcza wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Mimo tego, ja właśnie taką dietę stosuję na co dzień. Uzupełniam ją jednak różnymi dodatkami i suplementami, aby nie brakowało mi białka, witamin, minerałów. Białko w mojej diecie uzupełniam między innymi nasionami konopi.
Nasiona konopi - co to właściwie jest?
Jeśli ktoś wspomina o nasionach konopi, to wielu ludziom kojarzy się to z dość popularną używką. Nic bardziej mylnego! Konopie indyjskie to zupełnie inna bajka. Te, o których chcę Wam opowiedzieć, to konopie włókniste Cannabis Sativa. To właśnie one są określane mianem superfoods, ponieważ są bardzo odżywcze i zawierają całe mnóstwo dobroczynnych składników.
Nasiona konopi włóknistych są dobre i zdrowe. Z ich bogactwa powinniśmy wszyscy korzystać, nawet Ci, którzy są na tradycyjnej diecie. Wśród wegetarian i wegan są bardzo popularne. Dlaczego? Sprawdźmy, co mają w sobie nasiona konopi włóknistych.
Nasiona konopi - białko, błonnik, witaminy, kwasy tłuszczowe...
W nasionach konopi włóknistych przede wszystkim znajdziemy kwasy tłuszczowe. To właśnie one:
👉 opóźniają procesy starzenia się komórek
👉 zmniejszają krzepliwość krwi i obniżają ciśnienie
👉 działają przeciwzapalnie
👉 mają działanie antycukrzycowe i antynowotworowe
👉 wspomagają odporność organizmu
👉 korzystnie działają na skórę, włosy i paznokcie.
Nasiona konopi włóknistych mają idealną wręcz proporcję kwasów omega 6 do kwasów omega 3. Dzięki temu poprawiają one sprawność umysłową.
Dla wegetarian i wegan ważne jest jednak to, że w nasionach konopi znajduje się białko. W 100 gramach nasion znajduje się około 30 gram białka. To całkiem sporo prawda?
To jest pełnowartościowe białko, a przy tym lekkostrawne i hipoalergiczne. Jest ono dobrze przyswajane przez organizm człowieka, co sprawia, że jest naprawdę dobrym zamiennikiem dla białka pochodzenia zwierzęcego.
Kolejną zaletą nasion konopi jest wysoka zawartość błonnika. Dodatkowo zawierają one witaminę E, która jest silnym oksydantem - zabezpiecza organizm przed starzeniem się i obumieraniem komórek.
W nasionach konopi znajdziecie również cynk, magnez, żelazo i fosfor. Czy już Was przekonałam, że warto te nasiona wprowadzić do codziennej diety? A jak to zrobić? Wystarczy je kupić i dodawać do kanapek, sałatek, zup, owsianki, makaronów czy kaszy. Z powodzeniem mogą również stanowić dodatek do wypieków - chleba czy ciasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz