Korzeń maca nie bez powodu nazywany jest skarbem Inków. Niegdyś składano go jako daninę panującym władcom i uznawano, że jego wartość jest wyższa, niż złoto. Po dziś dzień służy ludziom swoimi dobroczynnymi właściwościami. Szkoda tylko, że my wciąż tak niechętnie korzystamy z tego naturalnego bogactwa.
Korzeń maca - co to w ogóle jest?
Maca jest rośliną dwuletnią, może być również byliną, która osiąga wysokość kilkunastu centymetrów. Ma niewielką łodygę i drobne liście. Korzeń rośliny wyglądem przypomina buraka, a jego średnica nie jest większa, niż 8 cm. To właśnie ten korzeń ma w sobie moc prozdrowotnych właściwości, z których powinniśmy korzystać jak najczęściej.
Maca kiedyś porastała niemalże całe Andy. Obecnie można ją znaleźć jedynie na niewielkim obszarze Peru. Na wysokości powyżej 3500 metrów ponad poziom morza niewiele roślin jest w stanie przeżyć, zwłaszcza, że panują tam niskie temperatury oraz dość silne wiatry. Maca jednak upodobała sobie to miejsce i żadne warunki klimatyczne tam panujące nie są jej straszne.
Korzeń maca - co w nim znajdziemy?
W korzeniu maca jest około 80% wody, jeśli jest on świeży. Ponadto są tam białka, węglowodany, dość sporo błonnika, tłuszcze oraz popiół. Żelazo i wapń w macy jest w większej ilości, niż w ziemniaku. W macy znajdziemy witaminy A, E, C, B1, B2, B oraz sole mineralne wapnia, żelaza, miedzi, cynku, manganu, potasu, sodu i jodki.
Korzeń maca - jakie ma zastosowanie?
Z uwagi na fakt, iż w korzeniu maca znajduje się całkiem sporo pełnowartościowego białka, to najczęściej stosuje się go dla właściwości odżywczych. Zalecany jest przy niedożywieniu, ale również w czasie ciąży, laktacji oraz dla poprawy płodności.
Dowiedziono również, że korzeń maca może być przydatny przy leczeniu raka żołądka czy też gruźlicy ze względu na swoje właściwości immunostymulujące. Maca korzystnie wpływa na pamięć i zdolność koncentracji. Wspomaga budowę masy mięśniowej, dlatego zalecana jest przy wzmożonym wysiłku i podczas treningu.
Na tym jednak nie koniec dobroczynnych właściwości korzenia maca. Można go z powodzeniem stosować w stanach zaburzeń hormonalnych oraz nieregularnego miesiączkowania, podczas menopauzy i andropauzy.
Jeśli doskwiera ci bezsenność lub masz zdiagnozowaną osteoporozę, wówczas korzeń maca również pomoże ci się uporać z tymi dolegliwościami, a nawet może całkowicie wyeliminować ich skutki. Maca przyspiesza gojenie ran oraz działa antydepresyjnie. Ponieważ zawiera ona olejki gorczyczne, to z powodzeniem wykazuje silne działanie bakteriostatyczne oraz fungistatyczne.
Wiele badań potwierdza, że stosowanie roślinnych steroli obniża poziom złego cholesterolu. Takie sterole zawiera oczywiście korzeń maca. Działają one w taki sposób, że nie obniżają poziomu dobrego cholesterolu, a jedynie zmniejszają wchłanianie tego złego w jelicie i wspomagają jego usuwanie z organizmu.
Czy już Cię przekonałam, że warto korzystać z dobroczynnych właściwości korzenia maca?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz