Rodzaje olejów spożywczych i ich zastosowanie

Oleje spożywcze są używane w każdej kuchni każdego dnia. Nie potrafimy się bez nich obejść, ale też nie powinniśmy wykluczać ich całkowicie z naszej diety. Posiadają one bowiem cenne właściwości i wiele składników, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Te, które są najzdrowsze, zawierają kwasy tłuszczowe nienasycone oraz witaminę E.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy uważany jest za jeden z najzdrowszych. Ja bardzo często używam go w swojej kuchni. Cenię go za jego uniwersalność - można go stosować na zimno oraz do podgrzewania. Zawiera on bardzo małe ilości kwasów nasyconych, które są niepożądane w naszej diecie, a całkiem sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie działają na nasz organizm. Olej rzepakowy to również bardzo cenne źródło witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości.

Olej rzepakowy ma bardzo delikatny smak i zapach, dlatego tak chętnie go używamy. Długo pozostaje świeży, ponieważ nie wykazuje on podatności na temperaturę i światło. Ja jednak już z przyzwyczajenia trzymam swój olej rzepakowy w lodówce, jeśli jest otwarty.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek ma ogromną rzeszę swoich fanów. Zawiera ona nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają serce, obniżają ciśnienie krwi, przeciwdziałają nowotworom. Podobnie, jak olej rzepakowy, zawiera ona również kwasy nasycone, ale w małych ilościach. W oliwie z oliwek znajdziemy również witaminę E.

Oliwa z oliwek nie jest polecana do smażenia, przynajmniej nie w wysokich temperaturach. Polecana jest do sosów i sałatek. Ma intensywniejszy smak i zapach, niż olej rzepakowy.

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest uznawany za bardzo zdrowy, zwłaszcza jeśli jest nierafinowany. Rafinowany jest tańszy i nie posiada zapachu czy smaku. Nierafinowany ma słodki smak kokosa, jest droższy, ale też ma cenniejsze właściwości. Olej kokosowy obniża ciśnienie i cholesterol, poprawia trawienie, przyspiesza przemianę materii, wskazany jest przy cukrzycy i nowotworach.

Olej kokosowy zawiera w swoim składzie tłuszcze nasycone, ale nie wpływają one na poziom cholesterolu czy trójglicerydów we krwi. Doskonale nadaje się ten olej do smażenia. Wykazuje również właściwości przeciwzapalne.

Olej z orzechów włoskich

Olej z orzechów włoskich jest bogatym źródłem witaminy E. Uważa się, że wspomaga on pracę mózgu. Jedynym jego minusem jest to, że nie nadaje się on do obróbki cieplnej, czyli smażenia, pieczenia.

Olej z awokado

Olej z awokado zawiera w swoim składzie kwasy omega 3 i omega 9. Dzięki temu obniża on poziom cholesterolu we krwi, wspomaga pamięć i koncentrację. Olej z awokado nie powinien być używany do smażenia czy pieczenia.

Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron obniża poziom cholesterolu we krwi i korzystnie działa na serce. Zawiera witaminę E oraz A. Można go stosować do sałatek i sosów, a nawet do gotowania. Odradzam jednak stosowanie oleju z pestek winogron do smażenia potraw.

Olej lniany

Olej lniany to bogate źródło kwasów omega 3 i omega 6. Korzystnie wpływa on na funkcjonowanie mózgu, a także podobno wspomaga leczenie depresji. Niektórzy badacze twierdzą, że olej lniany zapobiega łysieniu u mężczyzn. Pomocny jest w profilaktyce antynowotworowej oraz wspomaga walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Olej lniany jest bardzo podatny na utlenianie, dlatego zalecam go kupować w niewielkich opakowaniach i po jego otwarciu zużyć w ciągu 2 tygodni.

Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy jest niezwykle popularny. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i zapachem. Ze wszystkich znanych mi olei, ten zawiera największą ilość witaminy E. Nie należy go stosować do smażenia, ale z powodzeniem można go dodawać do gotowania, duszenia, do sałatek i do sosów.

2 komentarze:

  1. Ja uwielbiam śniadanie po włosku - oliwę z oliwek wylewam do małej miseczki a następnie maczam w niej bagietkę. Świetnie nadaje się też do wina, jednak dla mnie jest to przede wszystkim powitanie soboty i niedzieli.
    Nie wyobrażam sobie też spaghetti aglio'olio bez oliwy z oliwek, jednak trzeba faktycznie pamiętać, żeby nie przesadzić z temperaturą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I trzeba pamiętać o tym, żeby to była odpowiednia, dobrej jakości oliwa :-)
      Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń