Ogródek warzywny - jakie warzywa lubią swoje towarzystwo, a jakie nie?

Niebawem będziemy siać nasionka do doniczek, by skiełkowały i stanowiły dla nas, ogrodników wyjściową rozsadę. Luty bowiem szybko minie, zaraz będzie marzec, a razem z nim nasze pierwsze przymiarki do zagospodarowania naszych warzywnych ogródków. Ja już dziś myślę o tym, jak wykorzystać każdy centymetr mojej działki. Wiecie, jak to jest... Działeczka niewielka, a człowiek chciałby mieć tam wszystko. Przyjrzyjmy się dziś temu, jak dobrze rozplanować swój ogródek warzywny, by warzywa posadzone obok siebie korzystnie na siebie wpływały.

Uprawa współrzędna - co to takiego?

Z warzywami jest jak z ludźmi - nie wszystkie się ze sobą lubią. Jeśli zatem posadzimy je losowo, to z naszych plonów możemy nie mieć zbyt wiele. Warzywa bowiem oddziaływują na siebie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Warto zatem znać te zależności, by z dobrej obsady warzyw wydobyć jak najwięcej korzyści.

Jakie warzywa nie powinny rosnąć obok siebie?

Nie ma zbyt wielu niepożądanych sąsiedztw wśród warzyw, a te najważniejsze wyglądają tak:
Sałata nie lubi się z pietruszką, fasola z cebulą, pomidor z grochem, ogórek z pomidorem i ziemniakiem, fasola z grochem, ziemniaki ze słonecznikiem i pomidorem. Kapusta i rzodkiewka nie może rosnąć blisko pomidorów, a obok orzecha włoskiego żadne warzywa nie urosną tak, jak powinny.

Dobre sąsiedztwo roślin - czyli nie tylko korzystny wzrost i wysoki plon, ale także zapobieganie szkodnikom

Bazylia ochroni ogórka przed mączniakiem, cebula i por powinna rosnąć przy marchewce, seler chroni kapustne przed bielinkiem, a jednocześnie bardzo lubi się z ogórkiem, natomiast aksamitka powinna być posadzona przy warzywach korzeniowych, ponieważ odstrasza nicienie glebowe.

Bazylię dobrze jest posadzić koło pomidorów i papryki, burak polubi się z cebulą, czosnkiem, sałatą, miętą oraz koprem, a będzie rywalizował z fasolą. Cukinię warto posadzić koło rzodkiewki, fasola z kolei nie powinna rosnąć koło pomidorów, papryki, czosnku i cebuli. Kalarepa i brukselka nie polubi się z truskawką, pomidorem, papryką i fasolą.

Koper warto sadzić przy marchwi, cebuli, ogórku oraz sałacie. Na inne szkodniki warto mieć w ogrodzie również bazylię, cząber, miętę oraz czosnek. Swoimi aromatami uchronią nasze warzywa przed szkodnikami.

1 komentarz:

  1. Teraz już wiem, dlaczego miałem tyle problemów ze swoim warzywniakiem. Kupiłem już nawet opryskiwacz ogrodowy, żeby móc pozbyć się szkodników, a wychodzi na to, że ich wcale nie było :D Wystarczy poprzesadzać kilka grządek i będzie dobrze :)

    OdpowiedzUsuń