Niejednokrotnie słyszałam wypowiedzi lekarzy, którzy otwarcie mówią, że obserwowanie stolca oraz moczu własnego jest potrzebne każdemu. Oczywiście, nie popadajmy w paranoje! Dzięki temu bowiem szybko można wyłapać wszelkie nieprawidłowości, a więc wszystko to złe, co dzieje się w naszym organizmie, a czego jeszcze dosłownie gołym okiem nie widać. Dziś zatem przyjrzyjmy się bliżej moczowi. Sprawdźmy, o czym świadczy jego barwa, zapach, przejrzystość. Coś, co może ocenić każdy z nas, nawet nie będąc lekarzem czy diagnostą laboratoryjnym.
Mocz - najprostszy materiał do analiz
Mocz jest jednym z najprostszych materiałów do analizy, nawet takiej własnej, domowej w celu samokontroli stanu zdrowia. Jest to bowiem nie tylko nadmiar wody z naszego organizmu, ale przede wszystkim wszelakie śmieci, które nie są nam do niczego potrzebne. Jeśli będziemy bacznie obserwować własny mocz, to możemy wychwycić pewne nieprawidłowości, co oczywiście nie zastąpi nam w 100% analizy laboratoryjnej.
Mocz - jego barwa prawdę ci powie
Jeśli nic złego nie dzieje się w naszym organizmie, to mocz powinien mieć barwę jasnożółtą. Jednakże wszelkie odchylenia od tej normy niekoniecznie muszą oznaczać chorobę. Barwa moczu zmienia się bowiem na skutek sporego wysiłku fizycznego oraz niektórych pokarmów. Można też przyjąć za pewnik, że ciemnożółty mocz jest gęściejszy, a zatem może wskazywać na zaburzoną pracę nerek.
Kiedy mocz zawiera nawet niewielkie ilości krwi, to od razu zmienia się również jego barwa. Jeśli będzie on jasnoczerwony to znaczy, że krew dostała się do niego w cewce moczowej, jeśli czerwony to znaczy, że w pęcherzu, a bardziej brunatny - w nerce. Wynika to z faktu, iż krwinki rozpadają się znacznie szybciej, jeśli znajdują się w środowisku zasadowym.
Są takie składniki, jak np. bilirubina, czyli produkt katabolizmu hemoglobiny, które należy badać od razu po pobraniu próbki moczu. Na skutek działania światła, a nawet temperatury, bilirubina może zmienić kolor moczu na jasnozielony.
Kiedy mocz ma kolor lekko różowawy, to można przyjąć za pewnik, że zachodzi nieprawidłowa przemiana porfiryn. Wówczas w moczu wykrywa się porfobilinę.
Mocz - powinien się pienić czy też nie?
Odpowiednio długo mieszana próbka moczu powinna wytworzyć pianę. Piana ta powinna mieć kolor biały, ale po zaprzestaniu mieszania powinna ona samoistnie zanikać. Jeśli natomiast piana nie znika, to z całą pewnością można stwierdzić, iż w moczu znajduje się białko. Jeśli z kolei piana ma kolor żółtawy, to znaczy, że w moczu jest spore stężenie bilirubiny.
Mocz - jego przejrzystość to ważna sprawa
Mocz powinien być przejrzysty, jeśli w organizmie nie dzieje się nic złego. Jeśli natomiast mocz jest mętny, to albo są w nim moczany albo fosforany lub też oba związki na raz. Czasami zdarza się tak, że w moczu znajduje się również biały osad. Wówczas związane jest to z fosforanami lub też węglanem.
Jeśli w moczu znajdują się tak niepotrzebne rzeczy jak tłuszcz czy chłonka, to mocz może być albo opalizujący albo też koloru mlecznego.
Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często zmiana przejrzystości moczu jest wynikiem nieprawidłowego przygotowania się do pobrania próbki.
Mocz - zapach wskazuje na nieprawidłowości
Należy przyjąć, że mocz ma swój swoisty, niepowtarzalny zapach. Jeśli na dłuższy czas pozostawimy go w jakimś pojemniczku, to zauważymy, że zacznie on śmierdzieć amoniakiem. Nastąpi to na skutek rozkładu mocznika i nie jest niczym nieprawidłowym.
Jeśli zapach moczu jest cuchnący, nieprzyjemny, wręcz ciężki, to możemy mieć pewność, że mamy zakażenie typu bakteryjnego. Jednakże są takie produkty, które spożywamy mogące zmieniać zapach moczu. Do nich niewątpliwie należą szparagi oraz czosnek czy cebula.
Z kolei słodkawy zapach moczu, przypominający aromat dojrzałych owoców, może wynikać z dużej ilości ciał ketonowych. Pojawiają się one w moczu na skutek większego, niż zazwyczaj metabolizmu tłuszczów. Ciekawostką jest fakt, że taki "przyjemny" zapach moczu występuje zawsze w cukrzycy i bardzo często w sytuacjach głodzenia organizmu.
Mocz - jego smak nie zawsze musimy sprawdzać sami
Oczywiście można sprawdzać własny mocz pod względem smaku. Nie raz słyszałam o tym, jak niektórzy ludzie chwalą się tym, że piją własny mocz. W sumie - nic mi do tego. Jeśli jednak chcielibyśmy sprawdzić smak własnego moczu, to najlepiej będą mieli w tej kwestii cukrzycy. U nich bowiem mocz ma nie tylko zapach słodki, ale również i smak.
Mocz - warto się mu przyglądać dokładniej
Mocz może nam dużo powiedzieć o stanie naszego organizmu. Nie należy tego bagatelizować. Oczywiście, nic nie zastąpi analizy laboratoryjnej, a większość odstępstw od normy można zaobserwować w moczu, kiedy choroba jest już w rozkwicie, a nie dopiero co się zaczyna. Warto jednak mimo wszystko zwracać uwagę na zapach oraz kolor własnego moczu, a w razie wątpliwości warto zrobić sobie analizę diagnostyczną. Zwracajmy również uwagę na to, jak dużo moczu w ciągu doby oddajemy. Nie tylko bowiem jego jakość, ale także ilość jest bardzo istotna dla naszego zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz