Jak badać beta hcg?

Potwierdzeniem ciąży jest wynik badania beta hCG. Czym jest beta hCG? Jak się wykonuje takie badanie? Jak interpretować jego wyniki?

Beta hCG jest powszechnie nazywany hormonem ciążowym, a dokładnie rzecz ujmując - jego składową. Występuje on we krwi kobiet będących w ciąży, jak również we krwi płodu, skąd też jego wynik stanowi potwierdzenie lub też wykluczenie ciąży.
hCG to gonadotropina kosmówkowa, która jest produkowana przez zarodek, a następnie przez łożysko. Wspomaga on oraz stymuluje produkcję innego hormonu - progesteronu, a to właśnie on odpowiada za utrzymanie ciąży.
Test na obecność hCG można wykonać z moczu oraz z krwi, ale to ten drugi jest powszechniejszy, ponieważ pozwala na określenie ciąży już we wczesnym jej etapie. W moczu beta hCG pojawia się dopiero później. Dzięki temu badaniu ciążę można potwierdzić już wtedy, kiedy minął zaledwie tydzień od zapłodnienia, kiedy to zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Beta hCG w moczu pojawi się dopiero po około dwóch tygodniach po zapłodnieniu.
Badanie beta hCG można wykonać o dowolnej porze dnia, co oznacza, że nie trzeba być na czczo. Choć na podstawie tego badania określa się istnienie ciąży oraz nierzadko jej prawidłowy rozwój, to poziom tego hormonu nie u każdej ciężarnej musi być taki sam. Jeśli jego poziom jest powyżej 5 mIU/ml, to można śmiało mówić o ciąży.
Poziom beta hCG w ciąży rośnie aż do około 12 tygodnia, a następnie obniża się. Przyjmuje się, że na początku ciąży jego poziom powinien podwajać się co 2-3 dni, ale to również nie jest regułą.
Jeśli podczas badania wynik beta hCG będzie niski, to może to oznaczać zarówno brak ciąży, jak też wszelkie nieprawidłowości, takie jak: ciąża pozamaciczna, poronienie lub też nieprawidłowo rozwijająca się ciąża.
Jeśli natomiast w pierwszych tygodniach ciąży wynik beta hCG jest dość wysoki, to może ona wskazywać na ciążę bliźniaczą. W przypadku, kiedy podwyższony poziom beta hCG występuje w 15 bądź 16 tygodniu ciąży, to może to zwiastować pojawienie się chorób genetycznych u dziecka, jak np. zespół Downa. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik i choroby takie nie muszą, a jedynie mogą się pojawić.
Nie można jednoznacznie określić ram poziomu hormonu beta hCG na każdy tydzień ciąży, ponieważ wiele zależy od tego, jakich odczynników i urządzeń do jego pomiaru używają laboratoria.
Można jednak przyjąć, że:
3 tydzień ciąży - 5-50 mlU/ml
4 tydzień ciąży - 4-426 mlU/ml
5 tydzień ciąży - 19-7340 mlU/ml
6 tydzień ciąży - 1080-56500 mlU/ml
7-8 tydzień ciąży - 7650-229000 mlU/ml
9-12 tydzień ciąży - 25700-288000 mlU/ml
13-16 tydzień ciąży - 13300-254000 mlU/ml
17-24 tydzień ciąży - 4060-165400 mlU/ml
25-40 tydzień ciąży - 3640-117000 mlU/ml
Badanie beta hCG polega na pobraniu próbki krwi. Nie trzeba się zatem do tego szczególnie przygotowywać. Najprawdopodobniej wynik można uzyskać jeszcze tego samego dnia, choć zależy to od laboratorium wykonującego badanie. Nie należy jednak wyniku interpretować samemu. Każda ciąża bowiem jest inna, dlatego po wykonaniu takiego badania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz