Afirmacja to zmiana sposobu myślenia, programowanie umysłu, zastąpienie negatywnych myśli pozytywnymi. Stosuje się ją w celu polepszenia własnego życia, osiągnięcia wymarzonego celu, uzdrowienia siebie. Jak afirmować? Oto kilka prostych zasad.
Pierwszą podstawową zasadą stosowania afirmacji jest powolna zmiana myślenia, ponieważ tylko taka może być skuteczna. Dobrze zaplanowany sposób zmiany myślenia pozwoli nam uzmysłowić sobie, jak teraz wygląda nasze życie, co chcielibyśmy w nim zmienić i po prostu zacząć pozytywnie myśleć.
To, jakie mamy obecnie przekonania, wpływa na to, jakie mamy życie. Jeśli bowiem myślimy o sobie jako o pechowcach, którym ciągle coś niemiłego się przydarza, to takie też mamy życie. Jednak afirmacją nie zmienimy całego świata i ludzi, którzy nas otaczają. Afirmacja ma służyć temu, by zmienić nasze własne myślenie o tym świcie i o sobie samym również.
Niektórym może się wydawać taka zmiana bardzo błaha, jednak warto sobie uświadomić, że zmiana myślenia prowadzi do dostrzegania możliwości, których dotąd nie zauważaliśmy, zdobycia większej pewności siebie, korzystania z szans, jakie daje nam życie.
Przy afirmacji należy mówić o sobie w pierwszej osobie, np. ja kocham siebie taką, jaka jestem. Nie stosujemy takich zwrotów, jak: chcę, potrzebuję, bez gdybania i negatywnych zwrotów z użyciem słowa "nie". Mówimy w czasie teraźniejszym, a więc tu i teraz. Trzeba się skupić na pozytywnych aspektach, więc zamiast mówić "nie chcę być chory" - mów "jestem zdrowy". Nasza podświadomość lubi kierować się swoimi zasadami, dlatego w afirmacji należy używać prostych zwrotów, krótkich stwierdzeń, mówienia o tym, w co się wierzy i skupienia się na najważniejszych sprawach, a nie na wszystkim po trochę. Afirmacje można pisać lub wypowiadać, ważna jest jednak powtarzalność. Najlepiej powtarzać je codziennie, przez co najmniej 3 tygodnie, po kilkanaście powtórzeń po kolei.
Do afirmacji należy podejść z pozytywnym nastawieniem, ponieważ to właśnie wtedy stają się one skuteczną metodą zmiany własnego myślenia.
Mamy kilka różnych rodzajów afirmacji, np. uwalniające, dzięki którym pozbywamy się negatywnego nastawienia, akceptujące, dzięki którym zaczynamy akceptować to, co dla nas ważne, właściwe, dzięki którym chcemy zrealizować jakiś cel.
Afirmacje niewątpliwie mogą "zdziałać cuda", ale mogą także nie przynosić efektu, jeśli nie będziemy ich odpowiednio stosować. Coraz więcej osób zaczyna afirmować i bardzo szybko dostrzega u siebie zmianę myślenia i postrzegania świata. Pamiętajmy, że afirmacja ma służyć nam, polepszyć nasze życie, uzdrowić, zmienić sposób myślenia. To nie przymus, nie praca domowa, to chęć zmiany dla samego siebie przede wszystkim. Żeby Tobie żyło się lepiej.
Wspaniały poradnik. Na pewno część z tych zasad można łatwo wprowadzić w życie, a szczególnie podejście do tego z pozytywnym nastawieniem. To podstawa wszystkiego.
OdpowiedzUsuńPozytywne nastawienie oraz wiara w to, że się uda gwarantują nam sukces. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyśmy w końcu przestali narzekać i zaczęli działać! :)
OdpowiedzUsuńW wolnej chwili zapraszam do siebie: www.zycieinspiruje.pl