Kobiety na całym świecie od wieków farbują swoje włosy. Od kilkunastu lat można zauważyć, że również mężczyźni coraz chętniej korzystają z takich zabiegów. Zwykła koloryzacja chemiczna nie zawsze przynosi pożądany efekt. Czasami uzyskany na włosach kolor wychodzi bardzo sztucznie i zamiast dodawać uroku przyciąga kpiące spojrzenia. Może zatem warto spróbować czegoś bardziej naturalnego?
Henna, a co to takiego?
Henna najpowszechniej była stosowana w kulturze wschodniej przez kobiety. Znana była już w starożytności jako substancja wzmacniająca i odbudowująca. Henna nie tylko nadaje kolor i chroni, ale również przywraca ich naturalny blask i dodaje witalności. Jednym słowem henna to naturalna koloryzacja z troską o kondycję włosów.
Hennę nabyć można w postaci proszku. Może ona mieć dwojakie zastosowanie - może być używana do koloryzacji oraz jako odżywka. Jej ochronna funkcja polega na tym, że stanowi niejaką otoczkę dla włosa, a tam, gdzie się on rozdwaja, to henna go wygładza.
Henna polecana jest szczególnie tym osobom, które są posiadaczami cienkich i przyklapniętych włosów. Dodaje ona bowiem objętości i wzmacnia je, aby lepiej wyglądały. Jeśli masz włosy skłonne do przetłuszczania się, to zastosowanie henny spowoduje uregulowanie produkcji sebum.
Jak stosować hennę?
Wyróżniamy dwa rodzaje henny:
👉 senna - henna naturalna, która przywraca blask i witalność włosom, zalecana do włosów suchych i zniszczonych
👉 barwnik roślinny - typowo do farbowania włosów.
Henna jest bardzo prostą metodą koloryzacji, dlatego z powodzeniem można stosować ją samodzielnie we własnym domu. Hennę w proszku trzeba wymieszać z ciepłą, ale nie gorącą, wodą w takiej ilości, by uzyskać gęstą papkę. Wodę należy dodawać do proszku w niewielkich ilościach, żeby za bardzo nie rozwodnić proszku i cały czas energicznie mieszać.
By uzyskać mocniejszy efekt koloryzacji należy do wymieszanej z wodą henny dodać odrobinę oliwy z oliwek i świeżego soku z cytryny. Tak przygotowaną hennę należy nakładać na włosy pasmami uprzednio nakładając na dłonie rękawiczki ochronne. Po aplikacji owiń włosy zwilżonym wodą ręcznikiem i odczekaj co najmniej 20 minut. Im dłużej henna będzie na włosach, tym bardziej intensywną koloryzację uzyskasz. Pamiętaj jednak, że henny nie należy trzymać na włosach dłużej, niż 2 godziny. Po tym czasie należy spłukać włosy letnią wodą i dobrze umyć je szamponem.
Niewątpliwie zaletą takiej naturalnej koloryzacji jest fakt, że trudno ją zepsuć, ponieważ henna nie nadaje jednolitego koloru włosom. Ona kładzie się na nich ciepłymi refleksami, dzięki czemu również wygląda bardzo naturalnie.
Warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie przy tej naturalnej koloryzacji włosów. Jeśli masz włosy jasne, to stosuj sennę, ponieważ ona nada włosom jasne refleksy. Do włosów ciemnych możesz stosować ciemną hennę w postaci barwnika roślinnego, dzięki któremu uzyskasz refleksy czerwieni - od miedzi po ciemny mahoń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz