Żyjemy w takich czasach, że biały cukier jest naszym wrogiem numer jeden. Przede wszystkim uzależnia i sprawia, że coraz częściej u coraz młodszych osób występują choroby cywilizacyjne. Obecnie na rynku jest wiele zamienników zwykłego białego cukru, więc wybór jest naprawdę zacny. Dziś poopowiadam Wam o syropie z agawy. Czy faktycznie jest on zdrowszą alternatywą czy jednak niekoniecznie?
Syrop z agawy przez wielu nazywany jest naturalnym słodzikiem, a pozyskiwany jest z tej rośliny, która rośnie w Meksyku. Swoją barwą nie różni się od miodu. A jakie ma właściwości? Jest zdrowszy od cukru czy też nie?
Historia agawy
Agawę stosowali już Aztekowie jako lekarstwo na przeróżne choroby. Najczęściej jednak pomagała im na dolegliwości skórne, a ponieważ efekty leczenia były dobre, to stosowana była niemalże powszechnie.
Z rdzenia rośliny pozyskiwany jest sok, a ten z kolei jest filtrowany w niskiej temperaturze. Po filtracji sok jest podgrzewany, dzięki czemu uzyskuje się cukry proste. To właśnie można znaleźć na półce sklepowej - gęsty, złocisty słodzik, który nawet w smaku przypomina miód.
Syrop z agawy - zdrowszy niż biały cukier?
I teraz dochodzimy do sedna sprawy. Czy powinniśmy zamienić zwykły biały cukier na syrop z agawy czy też nie warto zawracać sobie głowy?
Ze względu na fakt, iż syrop z agawy zawiera bardzo duże ilości fruktozy, czyli naturalnego cukru z owoców, to można go użyć w mniejszej dawce, by uzyskać taki efekt słodkości, jaki daje zwykły biały cukier. Dodatkową zaletą syropu z agawy jest jego bardzo niski indeks glikemiczny, nawet kilkukrotnie niższy, niż ma miód pszczeli. Co to oznacza? Mianowicie to, że nie powoduje on skoków glukozy we krwi, co ma miejsce w przypadku spożywania białego cukru. Można zatem stwierdzić, że zamiana cukru na syrop z agawy stanowi dobrą profilaktykę w kierunku cukrzycy - choroby cywilizacyjnej, która w dzisiejszych czasach dotyka nawet kilkuletnie dzieci.
Syrop z agawy również zmniejsza ryzyko nadwagi, otyłości oraz problemów z cholesterolem. Wykazuje działanie antybakteryjne, a wzmacnia się ono po dodaniu do syropu szczypty soli.
Czy zamienicie zwykły cukier na syrop z agawy? Czy nadal nie jesteście przekonani?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz