Witaminy są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To nie ulega wątpliwości. Każda z nich odgrywa inną rolę w naszym organizmie, ale wszystkie powinniśmy dostarczać sobie w odpowiedniej ilości każdego dnia. Jak we wszystkim, tak i tutaj niezbędny jest złoty środek. Witaminy w nadmiarze mogą być tak samo niebezpieczne, jak w przypadku ich niedoboru. Dziś opowiem Wam co nieco o witaminach z grupy B.
Witaminy z grupy B
Czy wiesz, za co w głównej mierze odpowiadają witaminy z grupy B?
- Prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego
- Poprawiają nastrój i samopoczucie
- Łagodzą napięcia nerwowe
- Wspomagają sprawność intelektualną
- Biorą czynny udział w procesach metabolicznych
- Uczestniczą w przyswajaniu węglowodanów
Do grupy tych witamin zaliczamy:
- B1 czyli tiaminę
- B2 czyli ryboflawinę
- B3 czyli niacynę/witaminę PP
- B4 czyli cholinę
- B5 czyli kwas pantotenowy
- B6 czyli pirydoksynę
- B7 czyli biotynę/witaminę H
- B8 czyli inozytol
- B9 czyli kwas foliowy
- B12 czyli kobalaminę
- B13 czyli kwas orotowy
- B15 czyli kwas pangamowy
- B17 czyli amigdalinę.
Jak widzicie całkiem sporo jest tych witamin. Sprawdźmy teraz za co każda z nich odpowiada.
Do czego potrzebne są nam witaminy z grupy B
Witamina B1 – jej niedobór to zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, choroby serca oraz problemy z układem pokarmowym, osłabienie organizmu, bóle głowy, nerwobóle, słabsza pamięć oraz problemy z koncentracją, nadwrażliwość i problemy z miarową pracą serca. Najlepsze źródło tej witaminy to pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki, rośliny strączkowe, mięso wieprzowe, wątroba, serce i nerki.
Witamina B2 – znajdziesz ją w zbożach, mleku i przetworach mlecznych, wątrobie i drożdżach.
Witamina B3 – jej niedobór to choroby skóry, w tym również łuszczyca i owrzodzenie, a także nadwrażliwość na światło i biegunka. Jej rola polega na zmniejszaniu ciśnienia krwi, poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Znajdziesz ją w ziemniakach, wątrobie i w grochu.
Witamina B4 – odpowiada za powstawanie nowych komórek w organizmie, wspomaga prawidłową pracę mózgu oraz mięśnia sercowego. Znajdziesz ją w jajach kurzych, rybach, orzechach i roślinach strączkowych.
Witamina B5 – znajdziesz ją w ziemniakach, kapuście, marchwi, kalafiorze, grochu, mleku, jajkach i w wątrobie.
Witamina B6 – jej niedobór skutkuje wypadaniem włosów, osłabieniem, zwiotczeniem mięśni, łuszczeniem skóry, zapaleniem błon śluzowych. Doskonałym źródłem tej witaminy są kiełki pszenicy.
Witamina B7 – jej niedobór objawia się łuszczeniem skóry, nudnościami, osłabieniem ogólnym organizmu, wypadaniem włosów, zaburzeniami trawienia, a nawet brakiem apetytu.
Witamina B8 – jest bardzo ważną witaminą dla diabetyków, ponieważ wpływa na insulinowrażliwość.
Witamina B9 – uczestniczy w produkcji erytrocytów, jest niezwykle ważna dla kobiet ciężarnych.
Witamina B12 – jej niedobór to przede wszystkim problemy z trawieniem i anemia. Znajdziesz ją w wątrobie, nerkach i sfermentowanych serach.
Witamina B13 – wraz z innymi witaminami z grupy B wspomaga metabolizm i usprawnia pracę wątroby.
Witamina B15 – poprawia krążenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu we krwi, łagodzi astmę.
Witamina B17 – znajdziesz ją w pestkach jabłek, moreli, wiśni i brzoskwiń. Niektórzy badacze twierdzą, że witamina ta hamuje rozwój nowotworów, nie ma jednak stuprocentowej pewności co do takiego jej działania.
Jak sami widzicie, niedobory witamin z grupy B mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, by do nich nie dopuścić. Najlepszym źródłem tych witamin jest sama natura, a więc dobrze zbilansowana dieta. Jeśli jednak macie niedobory, a z jakiegoś powodu wasza dieta nie może ich uzupełnić, to po prostu zacznijcie suplementować witaminy z grupy B. Co ja mogę Wam polecić? Jeśli już musicie sięgnąć po tabletki, to wybierzcie preparat typu B complex, a nie pojedyncze witaminy z grupy B.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz