Kosmetyki dla każdego typu cery - czy to dobry pomysł?

Zwykło się mówić, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Prawda? Ja myślę, że tak. Takie uniwersalne rzeczy rzadko kiedy naprawdę się sprawdzają, a w kwestii kosmetyków w ogóle bym je całkiem odradzała. Dlaczego? To proste - nie mamy uniwersalnej cery, do której każdy kosmetyk by pasował. Jeden ma cerę tłustą, drugi mieszaną, trzeci wrażliwą, czwarty atopową, piąty suchą i tak można wymieniać jeszcze długo.
pielęgnacja skóry

Kosmetyki pielęgnacyjne z drogeryjnej półki


Skoro już wiecie, że nie warto kupować kosmetyków "dla każdego rodzaju cery", to zajmujmy się tymi, które warte są naszej uwagi. W przypadku skóry dojrzałej i suchej zdecydowanie polecam mleczko do demakijażu. Działa ono delikatnie, oczyszcza, a jednocześnie nawilża skórę. Nie wywołuje podrażnienia, dlatego warto je stosować każdego dnia. W przypadku cery z pękającymi naczynkami zalecałabym stosować płyn micelarny, jednakże z przeznaczeniem dla skóry wrażliwej. Jeśli Twoja skóra ma tendencję do produkowania w nadmiarze sebum, przez co ciągle się błyszczy, to poszukaj żel fizjologiczny, który pomoże unormować te problemy.

Warto również postawić na tonik do twarzy. Wiem, że wiele już razy o tym pisałam, ale naprawdę jestem przekonana, że ten kosmetyk powinien być stosowany każdego dnia. Tonik ma za zadanie tonizować skórę, a więc przywracać jej naturalne pH. To ważne dla jej zdrowego wyglądu i dobrej kondycji. Jednak przy wyborze toniku zalecałabym przyjrzenie się jego składowi. Odradzałabym toniki alkoholowe, które mogą niepotrzebnie wysuszać skórę.

Kolejna ważna rzecz to peeling. Zalecam wykonywanie go regularnie - jeden lub dwa razy w tygodniu. Nie chodzi jednak tylko o twarz i dekolt, również o peeling całego ciała. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ złuszcza on martwy naskórek, oczyszcza pory, pobudza krążenie krwi. Jeśli jednak masz cerę wrażliwą, z pękającymi naczynkami, to zainwestuj w peeling enzymatyczny. W przypadku zdrowej, normalnej cery, możesz stosować ten ziarnisty nie obawiając się o wystąpienie podrażnienia.

Dobrze jest również zadbać o delikatną okolicę oczu. Skóra w tym miejscu jest bardzo delikatna, podatna na rozciąganie - stąd właśnie biorą się tu zmarszczki. Aby zmniejszyć obrzęki, zniwelować cienie i nawilżyć skórę pod oczami zastosuj płatki hydrożelowe. Przynoszą one prawdziwe ukojenie tej delikatnej skórze. Przy okazji może warto nałożyć maseczkę na całą twarz, szyję i dekolt, by odżywić skórę i ją nawilżyć? Takie domowe spa, choćby tylko kilkunastominutowe sprawia, że skóra odwdzięcza się pięknym blaskiem i zdrowym wyglądem.

A gdyby tak bardziej naturalnie?


Wiemy, że wszystko, co naturalne jest znacznie lepsze, niż to, co kupujemy gotowe w sklepie. Nie inaczej jest w przypadku naszej skóry i jej pielęgnacji. Możesz zatem zrobić swoje pielęgnacyjne kosmetyki w domu z prostych produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Ważne, abyś pamiętała, aby robić je na bieżąco, ponieważ nie da się na dłużej przechować ich. Rób zatem tylko tyle, ile aktualnie Ci potrzeba.

Do oczyszczania skóry możesz zrobić sobie takie jakby mleczko. 100 ml maślanki wymieszaj z łyżką miodu i łyżką soku z cytryny. Do tonizowania skóry możesz zrobić sobie napar ziołowy. Jeśli dodatkowo wzbogacisz go sokiem z cytryny lub z ogórka albo nawet niewielką ilością octu jabłkowego, to przy okazji będziesz cieszyć się jego świeżym zapachem.

Peeling możesz w domu przygotować z kawy, soli, cukru czy płatków owsianych. Jeśli wolisz peeling działający delikatniej, to zblenduj ananasa i wymieszaj go z naturalnym jogurtem. Następnie nałóż miksturę na skórę i odczekaj kilkanaście minut. Po wszystkim dobrze opłucz skórę letnią wodą i nałóż pielęgnacyjny  kosmetyk.

Maseczkę na twarz możesz wykonać z miąższu banana lub awokado. Będą one bardzo odżywcze z mnóstwem witamin i minerałów. Do rozdrobnionego miąższu można dodać ubite białko jaja kurzego. Dzięki temu uzyskasz efekt dobrze napiętej skóry.

Jak widzisz wcale nie jesteśmy skazani na kosmetyki uniwersalne. Warto jest poświęcić chwilę czasu, aby zaspokoić potrzeby naszej skóry, bo tylko wówczas może ona wyglądać młodo i pięknie. A Ty? Na jaką pielęgnację stawiasz? Uniwersalną? Drogeryjną? Czy może przyrządzasz kosmetyki w zaciszu własnej kuchni?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz