10 rad żywieniowych dla osób starszych

Normalne jest to, że wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie organizmu na wodę, kalorie i witaminy. Osoby w starszym wieku nie powinny spożywać tych samych produktów w takich samych proporcjach, jak osoby młode, aktywne, w okresie dojrzewania. Warto zatem przyjrzeć się moim radom odnośnie żywienia starszych osób, bo być może poprawią one komuś kondycję fizyczną, samopoczucie, a nawet zdrowie. Jeśli Ty nie jesteś w starszym wieku, to na pewno masz mamę, tatę, dziadków, sąsiadów, którzy w tym zaawansowanym wieku nie zawsze prowadzą zdrowy i aktywny tryb życia.

10 rad żywieniowych dla osób w starszym wieku

Piramida żywieniowa

Tak jak istnieje piramida zdrowego żywienia dla osób młodszych, tak samo istnieje taka piramida dla osób starszych. Wystarczy porównać te dwa rysunki i od razu widać, że różnice są dość znaczne. Warto nawet z czystej ciekawości tam zajrzeć, do czego Was zachęcam.

Wiadomo, że osoby starsze są z reguły mniej aktywne. Często wynika to z chorób i dolegliwości, które im towarzyszą. Jednak wtedy tym bardziej zalecałabym przyjrzenie się swojemu talerzowi. Wiadomo bowiem nie od dziś, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może zdziałać cuda.

Teraz przedstawię Wam moje rady, które w przypadku mojego teścia doskonale się sprawdzają. Pomimo swoich 70 lat na karku jest on w doskonałej kondycji, ma nienaganną sylwetkę i niespożyte pokłady energii.

10 dobrych rad żywieniowych dla osób starszych

  1. Nie izoluj się od otoczenia - to, że jesteś osobą starszą wcale nie musi oznaczać, że masz sam siedzieć w domu odizolowany od znajomych, przyjaciół, rodziny. Staraj się utrzymywać kontakty z innymi, bo w moim mniemaniu człowiek jest zwierzęciem stadnym, więc samotność mu nie służy. Rozejrzyj się za jakimiś spotkaniami dla seniorów w domu kultury, klubie, szkole, ośrodku pomocy społecznej. Poznasz wtedy nowe osoby, nawiążesz znajomości i do tego miło spędzisz czas.
  2. Ciepły talerz pełen witamin - nie bez znaczenia jest spożywanie co najmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia. Jeśli jesteś osobą samotną i wydaje Ci się, że nie ma sensu gotować dwudaniowego obiadu tylko dla siebie, to zawsze możesz na kolację przygotować sobie niewielką porcję zupy. Nie gotuj wielkiego garnka, bo później tą zupę będziesz jeść kilka dni i się zniechęcisz. Pamiętaj też o tym, by Twój talerz był kolorowy - pełen witamin i smaku. Od razu nabierzesz ochoty na zdrowe, smaczne gotowanie.
  3. Choć odrobina ruchu - wszyscy wiemy, jak ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest wysiłek fizyczny. Dzięki niemu wzmacniamy mięśnie, stawy i kręgosłup, wspomagamy pracę układu krążenia, zwiększamy wydolność płuc, o zachowaniu szczupłej sylwetki już nawet nie wspomnę. Dlatego każdego dnia wyjdź na spacer, pogimnastykuj się w domu lub też poćwicz na osiedlowej siłowni na świeżym powietrzu. Wybierz taką aktywność, która najbardziej Ci odpowiada.
  4. Pij, ale wodę 😄 - picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia to dobra rada dla każdego w każdym wieku. Często o tym zapominamy, albo mylimy pragnienie z głodem. Osoby starsze powinny pić regularnie, często, małymi porcjami. To ważne nie tylko dlatego, że zapobiega odwodnieniu, ale również rozrzedza krew wspomagając krążenie i pomaga lepiej trawić posiłki maksymalizując wchłanianie witamin i minerałów.
  5. Zmiana diety - nie będę się tutaj rozpisywać na temat idealnej diety, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna, często uwarunkowana warunkami finansowymi i przekonaniami. Jednak jeśli przyjdzie Ci do głowy zmienić swoją dotychczasową dietę, po prostu zrób to z głową, powoli, a nie raptownie. Nagła zmiana żywienia u każdego może doprowadzić do niepotrzebnych dolegliwości i pogłębić stany chorobowe.
  6. Warzywa i owoce w dowolnej postaci - najlepszym źródłem witamin i minerałów są świeże warzywa i owoce. Jednak wielu seniorów ma problem z trawieniem takich produktów. Jeśli nie lubisz jeść jabłka czy kapusty, to wyciśnij z nich sok, upiecz, przetrzyj, zrób smoothie. Możliwości jest bez liku, trzeba tylko znaleźć najlepszą dla siebie i swojego organizmu.
  7. Interakcje z lekami - jeśli regularnie przyjmujesz jakieś leki, musisz być uważny w stosunku do tego, co jesz i pijesz. Wiele leków wchodzi ze spożywanym pokarmem w niepożądane interakcje - leki są mniej skuteczne, występują zaburzenia jelitowe, itd. Najlepiej jest zapytać o to lekarza lub farmaceutę, a przy okazji przeczytać też ulotkę leku. Wszystkie tabletki, nawet zwykłe witaminy popijaj wyłącznie wodą.
  8. Posiłki płynne - bez wątpienia płynne posiłki są lekkostrawne, szybciej przechodzą przez układ trawienny, a mimo to wciąż mogą być zdrowe i sycące. Wprowadzenie ich może być uwarunkowane problemami z gryzieniem i przeżuwaniem.
  9. Suplementy - nawet najzdrowsza dieta może być niedoborowa, ponieważ nie zawsze jest tak, że organizm otrzymując witaminy i minerały w dużym stopniu je przyswaja. Ja zalecam stosowanie każdego dnia witaminy D - w kroplach, kapsułkach. Jej brakuje każdemu, więc powinniśmy ją suplementować bez względu na wiek i porę roku. Co do innych suplementów - odsyłam na konsultację do lekarza.
  10. Zioła zamiast soli - wszyscy powinniśmy ograniczyć spożywanie soli, która niekoniecznie korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza spożywana w nadmiarze. Z powodzeniem sól zastępują zioła i te świeże i suszone - nie tylko poprawiają smak i zapach potraw, ale również wspomagają trawienie i korzystnie działają na cały organizm.

To moje 10 rad, które od jakiegoś czasu stosuję na swoim teściu - on uwielbia moje eksperymenty. Widzę, że bardzo mu to służy, dlatego tym chętniej chciałam z Wami się tym podzielić. Jeśli macie jeszcze jakieś dobre rady dla naszych kochanych seniorów, to śmiało piszcie. Może warto by było dodać kolejne punkty do tej mojej listy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz