Zabiegi pielęgnacyjne dla skóry wrażliwej

Nie da się jednoznacznie określić definicji dla skóry wrażliwej. Wszystko zależy od tego, jak skóra reaguje na poszczególne bodźce. Jeśli Twoja skóra często jest zaczerwieniona, piecze, swędzi i staje się przesuszona, to znaczy, że masz skórę wrażliwą, która wymaga szczególnej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa na bodźce

Skóra wrażliwa charakteryzuje się nadwrażliwością na różnego rodzaju bodźce. Pojawia się na niej zaczerwienienie i to jest pierwszy znak, że doszło do podrażnienia. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować to z lekarzem dermatologiem. Jeśli pojawia się tylko od czasu do czasu, to warto wprowadzić codzienną rutynę pielęgnacyjną, dzięki której będzie można zmniejszyć objawy nadwrażliwości.

Wrażliwość skóry najczęściej pojawia się po kontakcie z produktem kosmetycznym. Jednak może to również być początek egzemy lub też trądziku różowatego. Specjalista dermatolog jest w stanie wykluczyć te dolegliwości, bowiem nie każda nadwrażliwość skóry wskazuje na schorzenie.

Jeśli zauważysz u siebie pojawiające się zaczerwienienie po zastosowaniu jakiegoś produktu kosmetycznego, to wykluczając go z użytkowania możesz również zidentyfikować, co Cię uczula. Z całą pewnością należy unikać kosmetyków silnie działających, jak na przykład kosmetyki mocno ściągające skórę. Szerokim łukiem należy również omijać kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy i alkohol oraz wszystkie kosmetyki, które posiadają te substancje w swoim składzie.

Częstym źródłem podrażnienia skóry są również substancje zapachowe bardzo często obecne w różnego rodzaju kosmetykach. W słoneczne dni przydaje się krem z filtrem, który zabezpieczy skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Zabiegi pielęgnacyjne dla skóry wrażliwej

Poranna toaleta to przede wszystkim delikatne oczyszczanie, jak również zabezpieczenie skóry na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kiedy rano wstaniesz i trafisz już do łazienki, to przemyj twarz delikatnie działającym żelem do mycia twarzy lub mleczkiem, a następnie opłucz ją letnią wodą. Zastosuj również tonik, który wyrówna pH skóry.

Po oczyszczeniu twarzy dobrze jest nałożyć krem pod oczy, a w zależności od pogody - albo krem nawilżający albo krem z filtrem przeciwsłonecznym. Następnie możesz zrobić swój ulubiony make up.

Wieczorem, przed pójściem spać, koniecznie oczyść dobrze skórę. Przez cały dzień nagromadziły się na niej kurz, pot, kosmetyki, brud. Jeśli ich porządnie nie zmyjesz, to one również pozostawione na skórze na noc mogą wywołać jej podrażnienie.

Przy skórze wrażliwej ważne jest to, żeby dać jej czas na regenerację i odpoczynek. Dzięki temu będzie ona mogła odpocząć od wszelkich kosmetyków i zabiegów, które mogą powodować jej zaczerwienienie. Postaw na oczyszczanie skóry i tu ponownie zalecam mleczko lub żel do mycia twarzy. Następnie standardowo tonik do twarzy, krem pod oczy i krem nawilżający.

Jeśli zauważysz, że Twoja wrażliwa skóra ma tendencję do przesuszania się, to koniecznie wprowadź do codziennej pielęgnacji serum do twarzy. Serum to skoncentrowany kosmetyk, który odżywia, nawilża i zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi bodźcami. Z powodzeniem możesz je stosować zarówno rano, jak i podczas wieczornej pielęgnacji.

Ostatnia moja rada dla osób posiadających wrażliwą skórę jest taka, by uważać na wszelkiego rodzaju peelingi i preparaty złuszczające. Mogą one podrażniać skórę. Jeśli czujesz potrzebę mocniejszego oczyszczenia twarzy, to raz w miesiącu zastosuj peeling enzymatyczny. On działa najłagodniej, a jednocześnie skutecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz