Od jakiegoś czasu dużo mówi się o nietolerancji glutenu i chorobach z tym związanych, np. Hashimoto. Zdania ekspertów są podzielone. Jedni twierdzą, że nie ma czegoś takiego, jak nietolerancja glutenu, a objawy, które się pojawiają są efektem ubocznym spożywania produktów zanieczyszczonych glifosatem. Inni twierdzą, że nietolerancja na gluten istnieje i coraz więcej osób dotyka. Jaka jest prawda? Przyjrzyjmy się temu.
Czy gluten może być szkodliwy?
Prawdą jest, że obecnie uprawiane zboża jakością i wartościami odżywczymi mocno odbiegają od tych, które uprawiane były kiedyś. Są one bardzo zanieczyszczone środkami ochrony roślin. O ile jesz pieczywo od czasu do czasu, to nie powinno to bardzo szkodzić Twojemu organizmowi. Nawet wskazane jest ograniczenie białego, pszennego pieczywa w diecie, by lepiej się czuć.
Wielu ludzi całkowicie rezygnuje ze spożywania glutenu i nie ma w tym nic dziwnego. Taka dieta też jest zdrowa. Jeśli czujesz się dobrze nie jedząc glutenu, to po prostu go nie jedz.
Jak rozpoznać, że organizm ma problem z tolerancją glutenu?
Można oczywiście udać się do endokrynologa, porobić badania i mieć wówczas pewność. Można również zrobić test samemu. W jaki sposób? Przez miesiąc wyklucz ze swojej diety całkowicie gluten. Jeśli Twoje samopoczucie się poprawi, spadnie waga, a Ty sam będziesz czuć się lepiej, to sprawa będzie jasna - Twój organizm ma problem z tolerancją glutenu.
Jeśli podczas stosowania diety bezglutenowej będzie bardzo doskwierał Ci brak zwykłego pieczywa czy makaronu, to możesz wprowadzić sobie do diety niewielkie ilości tych produktów co kilka dni, np. co 5 lub 7. Zrób sobie jeden taki dzień w tygodniu, gdzie na śniadanie zjesz 2 kromki zwykłego chleba, a na obiad makaron z mąki pszennej, nawet kawałek ciasta z mąki pszennej możesz zjeść. Nie powinno to pogorszyć Twojego samopoczucia, gdyż dowiedziono, że organizm potrzebuje 3 dni na dokładne oczyszczenie się, zwłaszcza przewód pokarmowy tak istotny w tym przypadku.
Czy trudno jest przejść na dietę bezglutenową?
Każda zmiana diety wymaga samodyscypliny, nie inaczej jest w przypadku diety bezglutenowej. Pierwszych kilka dni jest najtrudniejszych, jednak najlepszą rekompensatą wyrzeczeń i motywacją do utrzymania diety jest lepsze samopoczucie.
Wiele osób gubi zbędne kilogramy eliminując ze swojej diety gluten. Może nie tyle jest to zasługa samego braku glutenu w diecie, co po prostu zmiany nawyków żywieniowych i bardziej rozsądnego podejścia do kwestii odżywiania i doboru produktów spożywczych.
Mam nadzieję, że chociaż po części rozwiałam Wasze wątpliwości. Jeśli lekarz zaleca Ci zmianę diety na bezglutenową, to nie wahaj się, tylko mu zaufaj. Jeśli nie masz pewności - zrób sobie test, jak pisałam wyżej. Jeśli nie podejrzewasz u siebie nietolerancji glutenu, a i tak chcesz spróbować takiej diety, by poczuć się lżej, to koniecznie opowiedz mi o tym w komentarzu. Jestem ciekawa Waszych doświadczeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz